Ucz się języka obcego jak dziecko.


Często osoby pytają mnie jako lektora czy jest to możliwe, aby nauczyć się języka w ten sam sposób jak uczy się dziecko? Jeśli chodzi o mnie (mój punkt widzenia), uważam, że tak. Chociaż może pojawić się problem z akcentem. Ale to też nie jest regułą.

Dzieci naturalnie przyswajają akcent, intonację, wymowę, gramatykę. A propos gramatyki! Osoby dorosłe muszą wszystko mieć wyjaśnione. Najlepiej od A do Z. I to często irytuje mnie na zajęciach. Ja natomiast za każdym razem tłumaczę, aby gramatykę przyswajać jak dzieci, aby język przyswoić szybko. Szybko … czyli jak? Po pierwsze słuchając i starając się zapamiętywać całe zdania lub dłuższe wyrażenia. I nie o gramatykę tutaj tylko chodzi, ale i o słownictwo.

Dlaczego jeszcze dzieci uczą się szybciej niż my dorośli. A ponieważ są w nauce zrelaksowani. Cieszą się zabawą, nie mają problemów i w sumie sobie ich nie tworzą. My natomiast stresujemy się, popadamy we frustracje, bo mamy problem z komunikacją, odczuwamy wstyd. I to nas znacznie odróżnia od istot mniejszych

Pamiętaj! Ucz się jak dziecko. Zapomnij o tym, że jesteś dorosły. A więc zapomnij o książkach, podręcznikach szkolnych. Możesz zacząć naukę od bajek, historyjek dla dzieci, śpiewu, filmów, czegoś co cię relaksuje, uspokaja, motywuje. Powtarzaj tak, jak dziecko często powtarza. Nie martw się błędami. Zanurz się w języku obcym tak jak dziecko, które po prostu nie ma wyjścia, jak tylko się go nauczyć. Z czasem sam zaczniesz się poprawiać. Wczuj się w rolę dziecka, a zobaczysz, że efekty przyjdą same i całkiem naturalnie.

Nadia Kuś
lektor, Warszawa