Słuchanie po angielsku? Dlaczego jest takie ważne.


Słuchając dużo po angielsku uczymy rozumieć się rozmówcę lepiej. A to umiejętność, z którą osoby uczący się języka mają największy problem. Często słychać zdania typu: ‘Mogę coś powiedzieć po angielsku, ale nie potrafię już zrozumieć co on/ona do mnie mówi.’ Musisz więc słuchać jak najwięcej. Jak to zrobić, abyś lepiej rozumiał mowę obcokrajowcy? Słuchaj radia, bo tam cały czas ‘gadają’. Nie musisz poświęcać osobnego czasu na słuchanie, po prostu włącz radio i słuchaj podczas gotowania, sprzątania, mycia się, w pracy.

Zadziwiające jest to, że poprzez słuchanie uczysz się nieświadomie, ale uczysz się naprawdę aktywnie. Zapamiętujesz słownictwo, poznajesz nowe, łapiesz akcent, a potem wykorzystujesz to wszystko w mowie, podczas ‘speakingu’. Często będziesz zastanawiać się i zadawać sobie pytania ‘skąd ja to znam, dlaczego użyłem tego słowa’? Tak właśnie działa słuchanie. Najpierw coś wkładasz do głowy (input), potem z niej to wyjmujesz (output). Jeśli więc możesz, słuchaj nawet podczas zasypiania, a pierwsze słowa, które usłyszysz niech będą po angielsku. Powodzenia!