Nauka angielskiego – czyli dlaczego słuchanie jest prawie najważniejsze i jak Skandynawia uczy się angielskiego.


Chcesz mówić po angielsku poprawnie, zacznij najpierw od słuchania. Karm swoje uszy brzmieniem, melodią, intonacją języka angielskiego – po to, aby oprócz rozumienia nauczyć się również mówienia. Tak, tak rozumienie to jedna z najważniejszych umiejętności do zdobycia podczas nauki jakiegokolwiek języka obcego. Przeanalizuj, ile słuchasz mowy języka obcego? Być może w szkole są to kilkuminutowe nagrania, być może jakieś fragmenty z reklam, filmów, i tyle. Takie słuchanie to NIEWIELE. Musisz słuchać regularnie, najlepiej po 2-3 godziny dziennie. Wtedy twoje ucho szybciej wyłapuje wyrażenia, zaczyna przyzwyczajać się do innego języka, a ty zaczynasz mieć ochotę na produkcję tego języka w mowie. Najlepiej jest produkować poprzez głośne powtarzanie, streszczanie tego co odsłuchałeś. A jeśli już chcesz pooglądać wieczorem jakiś filmik, to niech on będzie po angielsku, może być z napisami, ale po ANGIELSKU! Słuchaj, aż poczujesz, że twój umysł przesiąknięty jest anglojęzycznymi wyrażeniami. To znak, że jest dobrze

nauka angielskiego

Dlaczego Skandynawowie tak dobrze mówią po angielsku? Prosta sprawa. Media. Dużo filmów, seriali jest po angielsku z napisami, i bez dubbingu. Dzieci od najmłodszych lat uczą się obcych dźwięków, stąd też tak dobry akcent u nich. Tutaj w głównej mierze sukcesem jest słuchanie od najmłodszych lat.

Nauka angielskiego to tak naprawdę niekończący się proces, trwa on cały czas; język również się zmienia, należy więc codziennie mieć kontakt z językiem, chociażby ten minimalny. Skoro już uczysz się angielskiego i może nawet znasz go w stopniu bardzo zaawansowanym to i tak musisz stale szukać kontaktu z tym językiem, bo wiadomo, umiejętności nieużywane słabną, a z czasem nawet zanikają.