Studio języka angielskiego.

Specjalistyczne kursy językowe.

Lekcje indywidualne. Angielski przez Skype

Ucz się języka obcego jak dziecko.


Często osoby pytają mnie jako lektora czy jest to możliwe, aby nauczyć się języka w ten sam sposób jak uczy się dziecko? Jeśli chodzi o mnie (mój punkt widzenia), uważam, że tak. Chociaż może pojawić się problem z akcentem. Ale to też nie jest regułą.

Dzieci naturalnie przyswajają akcent, intonację, wymowę, gramatykę. A propos gramatyki! Osoby dorosłe muszą wszystko mieć wyjaśnione. Najlepiej od A do Z. I to często irytuje mnie na zajęciach. Ja natomiast za każdym razem tłumaczę, aby gramatykę przyswajać jak dzieci, aby język przyswoić szybko. Szybko … czyli jak? Po pierwsze słuchając i starając się zapamiętywać całe zdania lub dłuższe wyrażenia. I nie o gramatykę tutaj tylko chodzi, ale i o słownictwo.

Dlaczego jeszcze dzieci uczą się szybciej niż my dorośli. A ponieważ są w nauce zrelaksowani. Cieszą się zabawą, nie mają problemów i w sumie sobie ich nie tworzą. My natomiast stresujemy się, popadamy we frustracje, bo mamy problem z komunikacją, odczuwamy wstyd. I to nas znacznie odróżnia od istot mniejszych

Pamiętaj! Ucz się jak dziecko. Zapomnij o tym, że jesteś dorosły. A więc zapomnij o książkach, podręcznikach szkolnych. Możesz zacząć naukę od bajek, historyjek dla dzieci, śpiewu, filmów, czegoś co cię relaksuje, uspokaja, motywuje. Powtarzaj tak, jak dziecko często powtarza. Nie martw się błędami. Zanurz się w języku obcym tak jak dziecko, które po prostu nie ma wyjścia, jak tylko się go nauczyć. Z czasem sam zaczniesz się poprawiać. Wczuj się w rolę dziecka, a zobaczysz, że efekty przyjdą same i całkiem naturalnie.

Nadia Kuś
lektor, Warszawa