Nauka języka angielskiego online


Znajomość języków obcych stanowi podstawę efektywnego funkcjonowania we współczesnym świecie, zarówno w sferze zawodowej – w sektorze usług, nauce czy przemyśle – jak i turystyce, a nawet w zwykłych kontaktach towarzyskich z osobami z innych krajów. Ponieważ język angielski stał się obecnie głównym wspólnym środkiem komunikacji dla ludzi z różnych części globu, oczywistą konsekwencją był dynamiczny rozwój możliwości jego nauki przy użyciu najnowszych technologii. Dokonana w ostatnich latach rewolucja na rynku mobilnych urządzeń elektronicznych, a co za tym idzie, również w zdalnym dostępie do zasobów Internetu, nie pozostała bez wpływu na rynek edukacji językowej. Coraz częściej odbywa się ona obecnie w sposób zdalny – zarówno przy użyciu złożonych, profesjonalnych platform i serwisów e-learningowych, jak i prostszych form, takich jak korepetycje udzielane na przykład przy użyciu popularnego programu Skype.

Prawdopodobnie największą zaletą nauki języka angielskiego na odległość dla większości uczących się będzie wygoda i łatwość dostępu. Uczyć można się tym sposobem wszędzie, gdzie tylko warunki umożliwiają odpowiednią koncentrację. Lekcje języka online nie wymagają przemieszczania się na nieraz znaczne odległości, co bywa dla niektórych dużą uciążliwością, a z pewnością wiąże się z dodatkową – i niepotrzebną – stratą czasu i pieniędzy. Rozwiązanie to umożliwia więc dużo większą swobodę w wyborze czasu i miejsca, w którym przystąpimy do nauki. Może być to zarówno nasz własny dom, gdzie po powrocie z uczelni lub pracy możemy spokojnie usiąść przed laptopem, skupić się i rozwiązać zadany test lub porozmawiać z lektorem. Ale może to być również poczekalnia w urzędzie, gdzie czekając na swoją kolej znajdujemy chwilę na powtórzenie słówek z ekranu telefonu komórkowego.

Jednak z tymi udogodnieniami wiążą się też pewne zagrożenia. W wypadku lekcji tradycyjnych, obecność w konkretnym miejscu o konkretnej porze wymusza już pewną dozę zaangażowania. Osoby, które nie potrafią odpowiednio się zmotywować, mogą mieć problemy z systematyczną nauką, jako że w nauce przez Internet mają większą swobodę wyboru terminów i mniej bezpośredni kontakt z nauczycielem. Również indywidualny charakter nauki języków online, podczas gdy nauka w szkołach najczęściej odbywa się w grupach, przez usunięcie czynnika rywalizacji z innymi może doprowadzić u niektórych do zmniejszenia motywacji do poprawy swoich umiejętności.

Pojawia się tu także kwestia wymagań natury technicznej, jednakże w erze postępującej komputeryzacji powinna ona stanowić dla odbiorców już coraz mniejszy problem. Tym bardziej, że dostęp do usług jest już często możliwy, oprócz komputerów stacjonarnych i notebooków, także z innych urządzeń, takich jak tablety czy smartfony. Możliwość podłączenia się na czas nauki do szybkiego łącza Internetowego, zwłaszcza przy uczeniu się języka „na żywo” (np. przez program Skype), jest jednak koniecznością. Jednocześnie sprawne korzystanie z możliwości oferowanych przez e-learning wymaga jedynie podstawowych umiejętności w zakresie posługiwania się komputerem.

Wielką zaletą nauki języka przez Internet jest interaktywność i możliwość jednoczesnego zastosowania rozmaitych form nauki: filmów, nagrań, quizów, rozmów z lektorami czy przygotowanych lekcji i słowników. Daje to szansę na indywidualne dopasowanie do potrzeb i stylu nauki osoby korzystającej z serwisu. Duża różnorodność i oddziaływanie tych metod na wiele zmysłów znacznie usprawnia zapamiętywanie nowego materiału.

Z założeń takiej formy nauki wynika też kolejna jej zaleta: cena, która jest z reguły mniejsza od tradycyjnych lekcji języka. Oprócz wspomnianego wykluczenia konieczności dojazdu, zarówno uczniów jak i nauczających, również brak konieczności wynajęcia sali, drukowania ćwiczeń i testów, możliwość jednorazowego napisania lub nagrania materiałów dla większej ilości uczniów – wszystko to redukuje koszty, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej zawartości merytorycznej.

Mniejsze koszty założenia i utrzymania tego typu działalności wiążą się niestety z obecnością na rynku również wątpliwej jakości usług, kierowanych czasami jedynie chęcią łatwego zysku. Przed podjęciem nauki języka angielskiego przez Internet warto zatem zapoznać się z opiniami dotyczącymi rozważanego serwisu lub osoby. Dotyczy to jednak również tradycyjnych szkół językowych i korepetytorów.

Pomimo drobnych niedogodności, nauka języka angielskiego przez Internet stanowi alternatywę w wielu aspektach lepszą od zwykłych lekcji języka, zwłaszcza dla osób posiadających ograniczone możliwości czasowe (studiujących, pracujących, mających rodziny). Należy więc spodziewać się dalszego, prężnego rozwoju tej branży.

Paweł Sobski