Język angielski po Brexicie. Czy angielski zniknie z Unii Europejskiej?


Coraz częściej można usłyszę obawy na temat statusu angielskiego na świecie.

Danuta Huebner poinformowała, iż angielski jest wciąż dominującym i najczęściej używanym językiem do komunikacji, ale po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, angielski może stracić swój status. Czy aby na pewno?

Mam na imię Alex, byłem już chyba w każdym możliwym zakątku na świecie i powiem wam jedno. Angielski zapuścił korzenie tak głęboko, że nawet Brexit go nie ‘’wykorzeni’’ tak szybko. Angielski jest wszędzie: w mediach, kulturze, nauce, nawet w małej tajlandzkiej wiosce, którą niedawno odwiedziłem. Ludzie, aby porozumieć się z turystami i tym samym zarobić, muszą choć trochę ‘’łyknąć’’ tego języka. Biorąc pod uwagę fakt, że angielski to raczej prosty język, uczą się go szybko i całkiem sobie radzą.

Kolejna sprawa to Internet. Przykładowo przecież teraz coraz więcej polskich firm wbija się na rynek zagraniczny. Oglądając ich strony pisane są jak myślicie w jakim języku? Oczywiście, że po angielsku. Przecież taki Niemiec, czy Francuz nie będzie miał problemu ze zrozumieniem idei firmy. Tak więc, jeżeli chcecie poczytać o najświeższych badaniach, być na bieżąco z nowinkami z różnych dziedzin i generalnie być na topie intelektualnym musisz znać angielski, nie ma bata.

Pomimo tego, co wyczytuję w mediach na temat bezsensownej nauki angielskiego w czasach Brexitów mam wrażenie, iż niektórym (nie wiem może konkurencja) bardzo zależy na niewyedukowanej społeczności. Zauważam też usprawiedliwianie siebie, a tak naprawdę swojej niechęci i lenistwa do nauki języka obcego. Będzie Brexit, więc nie muszę uczyć się angielskiego! Zapewniam cię, że życie cię jednak zmusi w którymś momencie do nauki! Być może w nowej Unii wzrośnie znaczenie innych języków, ale angielski jeszcze na dłuuuuugo pozostanie ‘fresh’ chociażby dlatego, że musi być na świecie jeden język uniwersalny, aby komunikacja i przepływ informacji były sprawne i płynne. A to zapewnia tylko i wyłącznie Język Angielski.

Pozdrawiam,
Alex, aktualnie przebywający w Tokio i doskonale posługujący się językiem angielskim.