Porady jak brzmieć naturalnie i autentycznie i mówić jak native po angielsku


Ucząc się angielskiego zazwyczaj nie robimy tego naturalnie. Uczymy się z książek, podręczników, które są specjalnie ‘zaprojektowane’ na ładne, formalne mówienie. Jednakże prawdziwy, czyli mówiony język taki nie jest. Język angielski autentyczny to język nieformalny, często niegramatyczny. Tak więc jak brzmieć naturalnie, czyli mniej śmiesznie?

Jeżeli chodzi o skróty ...

Nativi zazwyczaj są leniwi w gadce, więc stosują skróty. Czyli zamiast dwóch , trzech słów użyją jednego.


Przykłady:


Zamiast powiedzenia I will powiedzą I’ll.

Mówią don’t zamiast do not.

who’s zamiast who is.

I dalej let’s, can’t zamiast let us lub cannot.

cause zamiast because .

Brytyjczyk powie "I haven't a pencil," zaś Amerykanin "I don't have a pencil."

Oczywiście przykładów jest więcej, ale te są najczęściej stosowane. No, ale wiadomo przykłady można mnożyć.

Niektórzy rozmówcy wypowiedzą wyraz z "d's" zamiast "t's" (chodzi o środek wyrazu)


Przykłady:


"liddle" zamiast "little"

"medal" zamiast "metal."

Dunno, znaczy “I don't know”, jest to bardzo nieformalne słowo, używane głównie w mowie.

I słynne ‘gonna’ oraz ‘wanna’. What we gonna do now? (= What are we going to do now?)

What you wanna do now? (zamiast gramatyczniej: What do you want to do now?)

Angielski nie jest jednak taki prosty, prawda? W momencie gdy zaczynasz słuchać radia, telewizji zagranicznej zaczyna się problem ze zrozumieniem. Na pewno wiele słów znasz, ale zwroty, skróty, które stosują zaczynają sprawiać ci problem. I tu wzrasta twoja irytacja językiem.

Ważne jest również, aby znać inne poniżej podane przykłady z redukcją słów:

kind of – kinda

a lot of – a lotta

must have – musta

did you – didja

don’t you – doncha

have to – hafta

give me – gimme

Slang

Kiedy rozmawiasz, możesz zauważyć, że nativi stosują slang.

Czyli powiedzą "yeah" zamiast "yes."

Jeśli coś jest "cool" lub "awesome," znaczy to, że coś im się podoba, lubią to.

Musisz znać więc przynajmniej podstawy slangu, aby rozumieć i brzmieć naturalniej.

Nie zapomnij również o idiomach. Wystarczy zobaczyć jakiś film angielski lub włączyć audycję radiową, aby usłyszeć jak wiele ‘fraz, wyrażeń’ niezrozumiałych dla ciebie stosują. Pewnie są to właśnie te wyżej wspomniane idiomy.

Słuchaj więc dużo po angielsku, powtarzaj, czytaj i sam zauważysz jak wiele jeszcze przed tobą. Już na początku nauki powinno wprowadzać się idiomy, trochę slangu, aby szybko zauważyć, że naprawdę nauka języka autentycznego ma sens i pomaga ci lepiej zrozumieć mowę nativa.